Volver

2008-01-05 22:55:00


Almodovar`in Volver hakkinda söyledikleri:

"Volver'in kelime anlamı 'Geri Dönüş'tür. Bu başlık aynı zamanda benim için de çeşitli 'geri dönüşler'i içermektedir. Bu filmi yapmakla hayatımın en önemli bulmacalarından birisinin son parçasını yerine oturttum gibi bir izlenim edindim. Umarım bu geçici bir duygu değildir. Sözünü ettiğim bulmaca parçası 'ölüm' kavramıdır. Yıllardan beri sadece kendi ölümüm üzerine değil, sevdiğim insanların ölümü üzerine hep düşündüm. Onların yaşam denilen olaydan çekilip gitmesi karşısında acı ve endişe duydum. Ölüm olayı bana çok acımasızca bir olay gibi geldi. Ölümü asla kabullenemedim ve anlayamadım. Zamanın hızla akıp gittiği gerçeğiyle yüzyüze geldikçe daha da rahatsız oldum.

'Volver'in öykü akışı içinde 'geri dönenler'den en önemlisi bence kızlarına görünen anne hayaleti. Doğduğum köyde böyle şeyler olduğu söylenirdi. Şahsen hayaletlerin varlığına inanmasam da, bu tür öyküleri dinleyerek büyüdüm. İtiraf etmeliyim ki, bu filmde kurmaca bir hayalete yer vermiş olmam sayesinde uzun zamandır bir türlü hissedemediğim huzur ve sükunet duygusuna ulaştım.'Volver' aynı zamanda köyümün insanlarının 'ölüm' kavramına 'ölülere' gösterdiği saygılı yaklaşımı simgeleyen sosyal ritüellere bir ithaftır. Doğduğum köyde 'ölüler asla ölmez' şeklinde bir özdeyiş vardır. Komşularımın ölülerden bahsederken sergilediği doğallığı her zaman takdir etmiş ve kıskanmışımdır. Ölülerle ilgili anılarını sürekli tazeleyip onların mezarlarına çok iyi bakarlar. Filmdeki Agustina karakteri gibi birçoğu da kendi mezar yerini henüz hayattayken alır. Çocukluğumdan beri bunları iyi özümsediğim için şu anda iyimser duygular hissediyorum. Ölümü asla kabullenemedim ve anlayamadım. Ancak hayatımda ilk kez olarak ölüm olgusuna korkmadan bakabiliyorum."

Penelope Cruz övgüleri sonuna kadar hakediyor.

Sophia Loren`e benzetenlere de katiliyorum. Mücadeleci ama ayni zamanda kendi icinde duygusal hassasiyetleri olan güclü bir anneyi canlandiriyor Cruz. Bir anne kiz iliskisi olarak da yorumlanabilir film. Filmde erkeklerin hepsi kadinlari terk edip giden ya da aldatan varliklar olarak gösteriliyor:) Cok tatli, icten ve kadinsi bir film.


Ve beni vuran sahne:
0
0
0
Yorum Yaz