Striezelmarkt

2007-12-11 17:30:00Sadece Aralik ayina özel pisirilen özel kekleri var, biraz badem ezmesi biraz kuru üzüm ve üstüne yeni yili animsatmasi acisindan bolca pudra sekeri. Heryerde onlardan satiliyor. Ismi "Strizel", yilbasi pazarinin adi da sadece burada, Dresden`de "Weihachtsmarkt" degil de "Striezelmarkt". Bu özel kekin 600 yillik bir tarihi var böyle olunca 573. geleneksel yilbasi pazarinin adi Striezelmarkt oluyor.

Kasim ayindan hazirliklar basladi. Önce bir tartisma aldi yürüdü bu seneki pazarin yeri konusunda, tipki insa edilmesi düsünülen köprüleri gibi. Sonra karara varildi. isiklandirildi, süslendi. kocaman bir cam agaci getirildi. Simdi yilbasi müzikleri esliginde insanlar elleri kollari dolu, sevdiklerine hediyeler aliyorlar. Herkesin yüzü gülüyor üsüyenlere ise standlarda "Glühwein" yani sicak sarap satisi var. Heryerde sicak sarabin icine katilan baharatlarin kokusu var. Acikanlar icin Bulgaristanin geleneksel yemegi Logosu tavsiye ediyor bir alman arkadasimiz. Hamurlar mayalaniyor kizgin ateste kizartilip üstüne sos ve peynir ile servis ediliyor. Tabii cesitli varyasyonlari var tatlisi da yapiliyor.

En sevdikleri seylerden birisi de, pazari gezerken agizlari bos durmasin diye sekerli, tarcinli badem kizartmasi yemek.

Ayrica cogu, sirf burada üretilen o özel 3 boyutlu yilbasi süsünden aliyor. Fiyatlar da epey yüksek, gercekten özenilerek üretilenleri 50 euro civarinda. ama isiklandirildiginda harika bir görüntü veriyor. Sadece burada yapilmasi da buranin halkini gururlandiriyor, elleri ceplerine zor giden insanlar bile düsünmeden aliyorlar.

En cok satilan hediye, önce ince tahtadan sandigim sonradan bugday saplarindan oldugunu ögrendigim esyalar. Onlardan yildiz, ev, insan figürü, cam agaci her türlüsünü yapiyorlar. Buranin gelenksel süslerinden birisi de bu tahtadan yapilan süsler ve bahsettigim saplardan olusan sekiller.

Yilbasi 24 `ünde kutlaniyor, ondan önceki 4 pazar günü her pazar icin bir mum yakiliyor ve bu günlere "Adventsonntag" deniyor. Biz de Advent kutlamalarinin tadini magazalarin acik olmasi ile cikariyoruz. Normalde sehir merkezinde pazar günleri kimseyi göremezken bu 4 pazar igne atsan yere düsmüyor. Ayin 31 ise "Silvester" deniyor , genelde insanlar Elbenin kenarina toplaniyor. Tanidik tanimadik herkes birbiriyle konusuyor ve havai fisek gösterisi yapiliyor.


Benimse bugünlerde icimde bunlarin yani sira Türkiye`ye dönmenin mutlulugu, heyecani ve telasi var.0
0
0
Yorum Yaz