Ölü gelin ( corpse bride)

2007-02-20 17:56:00

 

Bir Tim Burton Klasigi...

19. y.y `da Avrupanin bir köyünde gecen, soguk, karanlik havasi ile cikar iliskilerini konu alan, soylu kökleri olan ama yoksul kalmis bir ailenin zenginlesme umudu ile balik tüccarligi yapan bir ailenin sinif atlama cabalasini anlatan, Johny Deepin sesini duydugumuz ve fiziginden etkilenilerek Victoru betimleyen, Burtonca  bir romantik anlayis ile kurgulanan kacirilmamasi gereken sevimli bir animasyon..

 

Burnu havada Soylu bir aile eski zenginligine kavusmak, orta sinif tüccar bir aile ise sinif atlamak isterse ne yapar?

Tabii ki soylu ailenin utangac kizi ile sonradan görmüs tüccar ailenin hafif sakar ogullari evlendirilir..

 

Victor ile Victoria birbirlerini daha once görmeseler de birbirlerinden etkilenirler, fakat Victor evlilige hazir olmadigini hisseder ve evlilik provasini bir türlü beceremez. O gece ormanda kendi kendine tekrarlarken provada soylemesi gereken cumleleri yüzügü bir dal parcasi yerine ölmüs bir gelinin parmagina takiverir. Sonra ise ölüler dünyasina gecilir, yasayanlar dünyasina tezat bol hareketli, bol renkli, bol iskeletli ve kurtcuklu görüntüler birbirini izler. Burton bu tezatla asil dünyanin ölüler dünyasi olduguna dikkat cekmek istiyor olabilir..

Siddetle olmasa da, harika gotik görüntüleri, komik replikleri, Burton in dehasini kacirmamak icin izlemenizi tavsiye ederim..

 

 

0
0
0
Yorum Yaz