Incognito

2013-10-19 21:20:00

 

Her birimizin içinde tanımadığımız biri daha vardır K. Jung

Kafamın içinde biri var ama o ben değilim Pink Floyd şarkı sözü

Yukarıdaki perspektif çizimi elbette yazdıklarımla ilgili değil. Bu iki cümleyi kitabın başlığı İncognitoya bağlamak için yazdım. 

Yukarıdaki resimse baktığımızı ne kadar görüyoruz baslığı altında toplanabilir.

Beynin üçte biri görmeye adanmış.  Amaç gözümüze gelen milyonlarca fotonuna yorum getirebilmek. Görmenin öğrenilmiş bir eylem olduğunu körlüğün ardından gözlerinin berrak bir şekilde görmesi ama beynin o gördüklerini yorumlayabilmesi için zamana ihtiyacı olması gözün ve beynin işlevlerini yeniden düşünmemize sebep oluyor.  Aslında hepimiz körüz...

Merkezin dışında kalan şeylere karşı körüz..

Dikkattimizin gerekmediği algılara karşı körüz

Şu an bunları okurken başının üstünde ne geziyor bilebilir misin? Ya da arkanda neler olabileceğinin?

İnsanların çoğu yaşamlarının sınırlı bir görüş alanıyla sınırlı olduğundanbile  habersiz..

Beynimiz retinaya çarpan her şeyi değil, gördüklerinin ancak küçük bir kısmını işler. Bu durum sürücülerin nasıl olup da gözleri önündeki yayalara ya da hemen önündeki araca çarpabildiklerini açıklayab,lir. Bu tür olaylarda gözler doğru yere yönlendirilmiş olsa da beyin uyarıları görmemektedir. Görmek bakmaktan fazlasını gerektirir. 

Televizyonda kimi zaman bazı görüntüler görürüz. Kaza anları. Nasıl geçtin o hızla araba gelirken diye düşünürüz işte karşya geçen o kişi aslında orada kendine yaklaşan hiçbir şey görmüyor. 

Beyin dış dünyaya uzanır ve ihtiyacı olan bilgiyi etkin bir şekilde çekip çıkarır. Gözleriniz dünyayı araştırıp sorgularken aradığı verilere ulaşmak için stratejilerini optimize etmeye çalışan birer ajan gibidir. 

Gözlerimizde ayrıca devasa sayılabilecek kör noktolar var. İki gözün de ayrı kör noktaları var ve bunlar birbirleriyle çakışmıyor iki göz de açıkken görüntü kesintisiz akıyor daha da önemlisi beyin bu noktaları kendısi tamamlıyor. 

SONUÇTA ORADA OLAN HER NEYSE ONU ALGILAMAYIZ. BEYNİMİZ NE İSTERSE ONU ALGILARIZ. 

Çok ilginç değil mi?

 

 

0
0
0
Yorum Yaz